Hizmetler

Karot Uygulamaları


Karot Uygulamaları
Karot ile beton delme ve kesme işlemi pek çok yapıda farklı nedenler ile gerçekleştirilebilmektedir. Önemli olan husus binaya ve taşıyıcı sisteme herhangi bir hasar vermeden karot alma işlemini gerçekleştirmektir.

Bilgi/İş Talebi

Karot, beton duvar yada döşemelerde belirli çaplarda delme işlemi yapabilen bir makinedir. Değişik çaplarda karot uçları kullanılara beton üzerinde delikler açılmasını sağlar. Uzman karotçular tarafından yapılması gereken bir işlem olup, teorik olarak kolay bir yöntem olarak gözükse de, pratikte uygulaması profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Beton duvar döşemelerin çeşitli nedenler ile kesilmesi yada delinmesi ihtiyacı oluşmaktadır. Bunun nedeni, betonun dökülmesi için yapılan beton kalıplarının bu tip delikleri oluşturmaya imkan vermemesi ve beton döküldükten ve sertleştikten sonra kesim işlemlerinin daha kolay gerçekleşebilmesidir. Bazı durumlarda da projelerde yer almayan bazı boşlukların ihtiyacının doğmasıdır. Karot ile beton delme işlemi en çok inşaatlarda kat arası betonlarda havalandırma, şaft boşluklarının açılması yada su gideri, elektrik kablosu, su boruları, doğalgaz boruları gibi tesisat amaçlı deliklerin oluşturulması sırasında yada beton duvarlarda kapı, pencere yada havalandırma boşluklarının oluşturulması sırasında kullanılır. Günümüzde karot ile delme işlemi dekoratif amaçlı bile kullanılabilmektedir.

Karot uygulamalarının bu açıdan bir sınırı bulunmamaktadır. Her türlü beton delme ve kesme ihtiyacı konusunda karot işlemi uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken husus açılacak deliklerin binanın taşıyıcı sistemine zarar vermemesi, taşıyıcı elemanlardan, donatılı betondan kator alınmamasıdır. Bazı durumda donatılı betonlarında kesilmeis gerekebilir. Bu gibi durumlarda yapı projesi dikkatle incelenmeli ve kesim yapılacak alanın karot delme ile çıakrılması durumunda bina açısından herhangi bir zarar oluşturmayacağı ilgili mühendisler tarafından onaylanmalıdır.

Her tülü karot beton delme-kesme işlemleriniz için ve bu husustaki tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bu sayfayı paylaş