Hizmetler

Karot İle Beton Çürütme-Bina Yıkımı


Karot İle Beton Çürütme-Bina Yıkımı
Karot delme yöntemi ile yıkımı planlanan binaların taşıyıcı sistemlerinde delikler açılarak binaların zayıflatılması ve yıkımının daha kolay hala getirilmesi sağlanabilir.

Bilgi/İş Talebi

Karot, beton duvar ve döşemelerde belirli çaplarda dairesel kesitli delikler açılmasını sağlayan bir makinedir. Bina yıkımlarında donatılı alanlarda yapılacak karot delme işlemi ile, yapıya ait taşıyıcı sistemler zayıflayacağından binaların yıkımı daha kolay hale gelmektedir. Özellikle günümüzde kentsel dönüşüm kapsamında yıkım planı içerisine alınan binalar, yaşam alanlarının içerisinde yer aldığından kontrollü bina yıkımları mecbur kılınmıştır. Büyük yıkım araçlarıyla, taşıyıcı sistemi zayıflatılmamış binaların yıkımı esnasında özellikle bitişik nizam binalarda çevreye aşırı derecede zarar verilebilmektedir. Bu tip durumlarda hem çevredeki binalar hemde yaşam alanı içerisinde yaşayan insanlar tehlike altındadır.

Karot ile çürütme tekniği ile zayıflatılmış binaların kontrolü şekilde yıkımı daha kolay olmaktadır. Bu nedenle binaların en üst katlarından başlayarak kontrollü şekilde bina kolon ve kirişlerinden ve varsa perde betonlarında karot ile delikler açılarak taşıyıcı elemanların zayıflatılması sağlanır. Yıkım araçları da bu şekilde zayıflatılmış binalarda yıkım işlemini daha raht şekilde gerçekleştirebilrmektedir.

Bu noktada önemli olan karot ile yapılacak delme işlemlerinin belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi ve ne kadar delme işlemi yapılacağının hesaplanması gerekir. Kontrolsüz yapılan karot ile delme işlemlerinde binanın aşırı zayıflatılması durumunda, ekipler içerideyken bile bina kendi üzerine çökebilir. Profesyonel firmalar tarafında gerçekleştirilmesi gereken bir işlem olduğundan, bina yıkımlarında karot ile çürütme işlemine ihtiyaç duymanız haline firmamıza ulaşabilirsiniz.

 

Bu sayfayı paylaş